Hakkımızda

Ruh sağlığının en azından beden sağlığı kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Psikolojik sağlığımız yeterince iyi olmadığında bu kendi yaşam kalitemizi düşürmekle kalmaz aynı zamanda çevremizdeki insanlara da farkında olmadan zarar vermemiz anlamına gelebilir. Bu nedenle akıl ve ruh sağlığı yerinde bir toplum olabilmemiz için bu işe bireyden başlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Psikolojik sağlığı onarmak/korumak/sürdürmek için psikoterapinin iyi bir araç olduğu kanaatindeyiz. Tüm bunlar için Marifet Psikoloji’de gayret halindeyiz.

Şeyma Saraç KÖKSAL

Uzman Klinik Psikolog

İlkokul ve ortaokul eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Liseyi tam başarı bursu ile İstanbul Gökkuşağı Fen Lisesi’nde tamamladım. 2018 yılında Üsküdar Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun oldum. Yine 2018 yılında Üsküdar Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı eğitimini tamamladım. 2020 yılında ise başarı bursu ile kazandığım Üsküdar Üniversitesi Tezli Klinik Psikoloji yüksek lisans bölümünden onur derecesi alarak mezun oldum. Uzmanlığımı “Yetişkinlerde Sosyal Medyada Yiyecek ve İçecek Paylaşımının Empati ve Narsisizm İle Olan İlişkisi” konulu tezimle aldım.

Lisans ve yüksek lisans süresince hastane, yaşlı bakım merkezi, engelli merkezi, RAM, anaokulu, lise gibi kurumlarda mesleki tecrübe ve alana dair fikir edindim. 2018-2020 yılları arasında İstanbul’da bir kolejin anaokulu kampüsünde kurum psikoloğu olarak görev aldım.

2020 yılında meslektaşım olan eşim Uzman Psikolog Enes Köksal ile beraber Sakarya Serdivan’da Marifet Psikoloji ve Akademi’yi kurdum. Kurumumuzda çoğunlukla çocuk ve genç danışanlar kabul etmekteyim. Çocuk ve ergenlerde psikodinamik terapi eğitimine devam etmekteyim. Çocuk ve gençlerle özellikle dikkati geliştirme, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dürtüsellik, kaygı, takıntı, fobi, OKB gibi alanlarda çalışmaktayım.

Enes KÖKSAL

Uzman Psikolog

Üsküdar Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünü yüksek onur derecesi alarak lisans eğitimimi tamamladım. Yüksek lisansımı ise yine Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon bölümünden tamamlayarak uzmanlığımı aldım. Lisans ve yüksek lisans dönemlerinde uzun süreli hastane stajlarına katıldım ve klinik deneyimimi arttırdım. Lisans mezuniyetimin ardından 2 yıl süre ile bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde kurum psikoloğu olarak görev aldım. Sonrasında ise 2020 yılında eşim Klinik Psikolog Şeyma Köksal ile Sakarya’da Marifet Psikoloji ve Akademiyi kurdum. 5 yıldır Marifet Psikolojide psikoterapist olarak danışan görmekteyim. Psikoterapi yöntemi olarak psikodinamik terapiyi esas almaktayım. Psikodinamik terapi ile ilgili eğitim ve süpervizyonlarımı 2022 yılında Suzan Uğur Girginer’den almaya başladım ve süpervizyon sürecim hala devam etmektedir. Güncel olarak ise Psikodinamik Psikoterapi Topluluğu’nda Psk.Dan. Yusuf Bayalan önderliğinde haftalık 7 saat eğitim ve süpervizyonlarıma devam etmekteyim.

Marifet Psikoloji bünyesinde çoğunlukla yetişkin yaş grubu ile çalışıyorum ve aynı zamanda uzmanlık alanım olan bağımlılık konusunda terapi ve danışmanlık hizmeti vermekteyim.

Tuğba DEMİR

Psikolog

1999 yılında Sakarya’da dünyaya geldim. İlkokul ve liseyi memleketim Sakarya’da tamamladım. Beykoz Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümünden 2022 yılında mezun oldum. Üniversitenin son yılında iki farklı anaoklunda psikolog yardımcısı olarak staj yaptım aynı zamanda psikolojik danışmanlık merkezinde staj yapmamla Bilişsel Davranışçı Terapi ve EMDR terapi hakkında birçok bilgi edindim. Üniversite bitirme tezimi ‘Bipolar Bozukluğu Olan Yetişkinlerde Dürtüsellik, Anksiyete ve Yaşam Doyumunun Arasındaki İlişkinin İncelenmesi’ üzerine tamamladım.

Üniversite hayatımı tamamladıktan sonra Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi, Çocuk ve Ergen Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi, Çocuk ve Ergen Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi aldım. Travma ve Dışavurumcu Sanat Terapileri Seminerine katıldım. 2022 yılında iki farklı mesleki iş deneyimim oldu. İlk olarak 2 aylık eğitimin ardından süpervizör eşliğinde disleksili çocuklarla test analizleri ve seanslar gerçekleştirdim. Sonrasında online terapi platformunda 8 ay boyunca online görüşmeler yaptım. Bu süreçte ülkemizde yaşanan büyük depremin ardından AHBAP işbirliğiyle #gönüllüpsikolog hareketine destek verdim ve depremden etkilenen bireylerle görüşmeler gerçekleştirdim.

8 Ay süren 2 farklı grup terapisinde yer aldım. 2022 yılında yarı zamanlı psikoterapi ofisinde süpervizyon eşliğinde psikoterapi seanslarını aktif olarak gerçekleştirmeye başladım. Bu sırada 4 ay süren ‘Psikodinamik atölye’ ye katıldım ve Dr. Doğan Şahin Psikodinamik Temel Eğitimini tamamladım. Hala psikanalitik formasyonumu sürdürmekteyim. Şuan da Marifet Psikoloji de ergen ve yetişkin bireyler odaklı, psikodinamik ekol çerçevesinde danışan görmekteyim.

Betül MERT USTA

Psikolog

2019 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Öğrenciliğim süresince Kocaeli Devlet Hastanesi Psikiyatri Polikliniğinde , Ahenk Psikolojide ve ortaokul kademesinin Rehberlik servisinde stajlarımı yaptım. Mezun olduktan sonra Kocaelinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde 2 yıl Psikolog olarak çalıştım. 2020 yılında İstanbul Üniversitesinden Pedagojik Formasyon Belgemi ve Biruni Üniversitesinden Aile Danışmanlığı Eğitimimi aldım.

2021 yılında Mehmet Teberden Çocuklarla İlk Görüşme Eğitimi ve Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitimlerimi aldım. Süpervizyon sürecimide tamamladıktan sonra Çocuk Terapisti olarak çalışmaya başladım.